Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Yapılıyormuş gibi yapılan tasarruf tedbirleri”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Semizoğlu, yeni vergi paketi ve TÜİK Başkanı ile ilgili, ÇTSO Temmuz ayı meclis toplantısında değerlendirmede bulundu.

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, “Gelirlerdeki birçok istisna kaldırılıyor. KDV ve tevkifatlarda düzenlemeye gidiliyor. Usulsüzlük cezaları artıyor. Arkadaşlar bu yeni paketi incelemediyseniz incelemenizi tavsiye ederim. Basından da takip ettiğimize göre yeni vergi paketinden hükümetimizin beklediği gelir 500 milyar civarında. Kısacası yapılıyormuş gibi yapılan tasarruf tedbirleri yetersiz kalınca acı reçete yine iş dünyasına yazıldı gibi gözüküyor. Biz demiyoruz ki vergimizi ödemeyelim. Ancak kayıt işi ile mücadele hedeflenirken tüm iş dünyasını aynı kefeye koymak ve cezalandırmak adaletli değildir. Bizler yeni vergi paketinden iş dünyasının üretimini, ticaretini, rekabet gücünü ve sürdürülebilirliğini de gözetmesini beklerdik.

Bizler yine de umudumuzu kaybetmeyelim, önümüze bakalım derken bir bürokrat çıkıyor yüksek enflasyonu şirket karlarına bağlıyor. TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya’nın açıklaması aynen şöyle: “Türkiye’deki şirketler enflasyonist ortamı kullanarak normalde olması gereken karlardan daha yüksek fahiş karlar elde ediyorlar. Enflasyondan bağımsız, şirket karlarına bağlı bir fahiş fiyat artışı var. Bu etki pandemi sonrasından itibaren gözlemleniyor.” Üstüne bir gaf daha yapıyor ve algılanan enflasyonla gerçek enflasyon arasındaki farkın Türkiye’de düşük olduğunu, son 20 yıl boyunca Avrupa Birliği’nde hissedilen enflasyonun açıklanan enflasyonun ortalama 5 katı düzeyinde seyrederken Türkiye’de iki katı düzeyinde seyrettiğini söylüyor. Bankacılık kökenli Sayın TUİK Başkanı ya bahsettiği ülkelerdeki enflasyon oranının kaç olduğunu bilmiyor ya da akıl tutulması yaşıyor. İş dünyasını suçlayıp,  ENAG verilerini eleştireceğine keşke bizleri TUİK verilerinin doğruluğuna ikna etseydi ya da hiç konuşmasaydı diyorum” ifadelerini kullandı.